O nás

Chovatelská stanice CZECH IT OUT

Dobrý den, rádi bychom vám představili naše stránky věnované našim společným "životním parťákům" psům plemene BOBTAIL - Staroanglický ovčák. Se všemi 6 našemi psy žijeme uprostřed šumavských lesů, kde mají dostatek prostoru pro své lumpárny. Nejsou drženi v kotcích, ale jsou plnohodnotnými členy naší "velké" domácnosti.
Bobtail - Staroanglický ovčák

Země původu: Velká Británie

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 29.10.2003.

VYUŽITÍ: Ovčácký pes
KLASIFIKACE FCI: Skupina 1 Ovčáčtí a honáčtí psi (bez pracovních zkoušek)

CELKOVÝ VZHLED:
Silný pes čtvercového formátu, skvěle vyvážený a celkově robustní a zdravý. Bez jakéhokoliv náznaku vysokých nohou, se všemi částmi těla bohatě osrstěnými. Podsaditý, svalnatý, robustní pes s navýsost inteligentním výrazem. Přirozené kontury nesmí být uměle měněny ani zastřihováním, ani stříháním. Tento pes je vybaven ohromnou vytrvalostí, je charakteristický jemně se zvedající horní linií a při pohledu shora trupem podobným tvarem hrušce. Při pomalém i rychlejším kroku je pohyb typicky rolující. Jeho štěkot je charakteristický svojí zvláštní intonací.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:
Tlama měří zhruba polovinu celkové délky hlavy. V postoji je kohoutek poněkud níž než bedra.

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT:
Poslušný pes vyrovnané povahy. Odvážný, věrný a důvěryhodný, bez jakýchkoliv známek nervozity nebo nevyprovokované agresivity.

HLAVA:
Ve správném poměru s velikostí těla.

LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna:
Prostorná, spíše čtvercová. Dobře klenutá nad očima.
Stop: dobře vyjádřen.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba:
Tlama: Silná, čtvercová a ostře řezaná.

Čelisti / zuby:
Zuby silné, velké a pravidelně usazené. Nůžkový skus: čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo. Klešťový skus se toleruje, ale není žádoucí.

Oči:
Posazené široko od sebe. Tmavé nebo středně tmavé oči. Obě oči modré jsou přijatelné. Světlé oči jsou nežádoucí. Pigmentaci očních víček se dává přednost.

Uši:
Malé a nesené ploše přilehlé k hlavě.

KRK:
Poměrně dlouhý, silný, půvabně klenutý.

TRUP:
Poměrně krátký a kompaktní. V postoji je kohoutek poněkud níž než bedra.
Bedra:
Velmi pevná, široká a mírně klenutá.
Hrudník:
Hluboký a prostorný. Žebra dobře klenutá.

OCAS:
Obvykle se kupíruje nebo přirozeně zkrácený ocas.
Kupírovaný: Obvykle zcela kupírovaný.
Nekupírovaný: V postoji nenápadný. Nízko nasazený. Nikdy není zatočený ani nesen nad hřbetem, bez patrných zálomků. Dobře osrstěný bohatou srstí tvrdé textury.

KONČETINY:
HRUDNÍ KONČETINY:
Hrudní končetiny dokonale rovné, mohutných kostí, nesoucí trup dobře nad zemí.
Plece: Dobře uložené, směřující dozadu, na kohoutku přiléhají těsněji k sobě než na úrovni ramen. Těžké plece jsou nežádoucí.
Lokty:
Těsně přiléhají ke hrudníku.

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Pánevní končetiny dobře pokryté srstí, oblé a svalnaté.
Kolena:
Dobře zaúhlená.
Bérce:
Dlouhé a dobře vyvinuté.
Hlezna:
Nízko posazené. Při pohledu zezadu by hlezna měla být dokonale rovná.

TLAPY:
Nejsou vtočené dovnitř ani vytočené ven. Malé, kulaté a těsně uzavřené. Prsty dobře klenuté. Polštářky tlap jsou silné a tvrdé. Paspárky se odstraňují.

CHODY / POHYB:
Při pohybu se v kroku projevuje medvědu podobné rolování pánevních končetin. V klusu se končetiny natahují bez námahy a je patrný silný posun zezadu. Končetiny se pohybují rovně podél osy pohybu. Velmi pružný cval. V nižších rychlostech mají někteří psi tendenci k mimochodu. Při pohybu může být hlava nesena přirozeně níž.

OSRSTĚNÍ
SRST:
Bohatá, dobré hrubé textury, není rovná, ale chundelatá a bez kadeření. Podsadaje velmi hustá a nepropouští vodu. Hlava a mozkovna jsou dobře pokryty srstí, uši jsou středně osrstěny, hrdlo dobře osrstěné, hrudní končetiny silně osrstěné po celém obvodu, pánevní končetiny mají bohatší osrstění než ostatní části těla. Kvalita, textura a bohatost srsti mají v hodnocení přednost před pouhou délkou.

BARVA:
Všechny odstíny šedé, prošedivělé nebo modré. Trup a pánevní končetiny jsou plné barvy s bílými ponožkami nebo bez nich, bílým skvrnám v jednobarevné části srsti se nedává přednost. Hlava, krk, hrudní končetiny a spodní strana břicha musí být bílá nebo bez znaků. Veškeré odstíny hnědé jsou nežádoucí.

VELIKOST:
Psi 61 cm a (24 palců) a více.
Feny 56 cm a (22 palce) a více.
O nás | Psí gang | Štěňata | Napsali jsme | Fotografie | Novinky | Odkazy | Kontakt